מהן השיטות הכי נפוצות בקרב אמני חושים

האם לאמני חושים יש יכולות על טבעיות מבני אדם "רגילים"? מתי שאמן חושים נותן לנו לבחור מכמה אפשרויות ואנחנו יודעים שהוא ינחש במה נבחר אז האם אנחנו מושפעים? מהופנטים? איך הוא כופה עלינו את עצמו? אפשר להפליג רחוק עם יכולות האמן אבל לבסוף מדובר בכמה שיטות-טריקים נפוצים שהמנטליסט משתמש ושנמנה אותם במאמר הנ"ל.

 

קודם כל, טרמינולוגיה

3 סגנונות דומים עם הבדלים קטנים והם: אמן חושים, מנטליסט וקוסם. הקוסם יכול להעלים חפץ מסויים, אמן החושים יכול לנחש שהוא ימצא את אותו חפץ בזמן מסויים ולהיות צודק והמנטליסט ידע שאמן החושים יהיה צודק. אז ההבדל בין קוסם לאמן חושים/מנטליסט הוא די ברור.

אמן חושים משתמש בטלפתיה, יכול לקרוא מחשבות ולבלבל את התת מודע שלנו וגם מנטליסט. אפשר לומר שמנטליסט זה עוד שם לאמן חושים. ואם אתם רוצים אמן חושים טוב להופעה בלתי נשכחת, אסף סלומון זאת ההמלצה שלנו.

 

מספר שיטות נפוצות

כאמור, אין באמת לאמן החושים יכולות אל טבעיות אבל הוא כן יכול לשחק לנו עם המחשבה בעזרת כמה דרכים נפוצות למשל: להסיח את דעתנו (מדובר בתחום למידה בפני עצמו) עם חוקים ברורים וידועים כמו לבצע תנועה קטנה שמוסחת בעזרת תנועה יותר גדולה ובולטת לעין.

שיטה נוספת היא אשליה אופטית/הדמיה-כלומר, לא בהכרח אנחנו יכולים לראות את כל התמונה. עוד שיטה היא טכנולוגיה לא מוכרת לצופים, למשל כפיות שעשויות מחומר מסוים שיכול להתכופף בחימום ולבסוף שימוש ב"מתנדבים" שהם בעצם אנשים שמושתלים לתוך המופע ולפעמים אפילו ללא ידיעתם.

 

שימוש בטלוויזיה (עריכה)

טלוויזיה היא כמו קסם, כאשר באמצעות עריכת הוידאו ניתן לייצר רצף של פעולות שלא התרחשו בהכרח בסדר המקורי אותו אנו רואים על המסך. כמו כן, גם זווית הצילום משפיעה על מה שאנחנו רואים ויכולה לגרום לנו לחשוב שאנחנו עדים לנס. לפעמים העריכה כל כך טובה שגם קוסמים ותיקים שצופים במסך לא יצליחו לעקוב ולהבין מה הם רואים. כשם שמשתמשים בעריכה עבור סרטים וסדרות כך גם העריכה משמשת את אמן החושים.

 

"אשליות, אשליות רבות"

ממש כמילות השיר של ניסים סרוסי. כל אמנות מייצרת אשליות: אשליה ויזואלית בציור, אשליה שמיעתית במוסיקה ואשליה של חוש המישוש בפיסול. כך גם אמן חושים מייצר לנו אשליות שקשורות לתפיסת כל החושים וגורם לנו לחשוב שהוא שולט במחשבות של אנשים אחרים ובתודעה שלהם. הטכניקות בהן הוא משתמש ניתן למצוא בספרים עתיקים של קוסמים.

 

לסיכום

אין ספק שהופעה של אמן חושים יכולה להיות סוחפת, מרהיבה, מהפנטת ויוצרת אצלנו מתח רב לאורך כל האירוע. אמן חושים טוב ומיומן יגרום לנו לאורך כל ההופעה לערער על התת מודע שלנו ולגרום לנו לחשוב שמדובר באדם עם יכולות על טבעיות אך בעצם לא כך הדבר והכל עניין של שימוש בטכניקות ומיומנות.

שלב